O Akicie
Ciekawostki
Akita to symbol psiej wierności-na dobre i złe. Są to psy "zakochane" w swoich właścicielach, wierne im do końca. Z rasą Akita wiąże się wzruszająca historia psa o imieniu Hachi . Należał on do Ueno Hidesaburo profesora Tokijskiego Uniwersytetu Cesarskiego (obecny Uniwersytet Tokijski).Po tym jak Ueno zmarł nagle w 1925 r. Hachi przez 10 lat udawał się na dworzec , gdzie oczekiwał na powrót swojego pana . Po śmierci Hachi został wypchany i do dzisiaj można go oglądać w Narodowym Muzeum Przyrody i Nauki w Tokio .W dzielnicy Shibuya zaś stoi pomnik tego wiernego psa, pod którym bardzo często umawiają się młodzi ludzie .W 2009 roku na podstawie historii o Hachi powstał film z Richardem Gere w roli głównej.     		
inna autentyczna opowieść inaczej nieco podkreśla niepospolitość i dzielność rasy Akita Inu. W 1957 roku grupa japońskich polarników wyruszyła na podbój bieguna południowego. Towarzyszyły im, jako siła pociągowa, wspomniane psy. Niesprzyjające warunki przesądziły o konieczności przerwania ekspedycji. W lodach Antarktydy pozostawiono cały sprzęt i 20 Akit. Wywołało to ogromne oburzenie miłośników zwierząt na całym świecie. Po trzech latach podjęto nową wyprawę. W dawnym obozowisku znaleziono 12 z pozostawionych 20 psów, były zdrowe i w dobrej kondycji. Jednoznacznie stwierdzono, że aby przeżyć musiały polować na foki i inne zwierzęta polarne, w promieniu nawet do 100 km od obozowiska. Dla uczczenia tych psów, cesarz Hirohito kazał wznieść koło wieży telewizyjnej w Tokio pomnik, odlanych z brązu, naturalnej wielkości 12 Akit. W 1978 roku pisarz japoński Naomi Uemura samotnie   zdobył biegun północny. Oczywiście współudziałowcami sukcesu były psy  .                                 
Klasyfikacja
W klasyfikacji FCI rasa ta została zaliczona do grupy 5 – Szpice i psy w typie pierwotnym, w sekcji 5 – Szpice azjatyckie i rasy pokrewne. Nie podlega próbom pracy (do uzyskania praw hodowlanych lub championatu międzynarodowego nie są wymagane wyniki konkursów lub zawodów). Ostatnie zmiany we wzorcu pochodzą z dnia 13 marca 2001 r.
ZACHOWANIE/TEMPERAMENT: 

złożony, wrażliwy, nie tchórzliwy. 


GŁOWA: 

Mózgoczaszka: 
Czaszka: wielkość jest proporcjonalna do wielkości ciała. Część czołowa jest szeroka z wyraźną bruzdą, bez zmarszczek. 
Stop dobrze zaznaczony. 
Trzewioczaszka: nos duży, czarny. W przypadku białego umaszczenia dopuszczalny kolor cielisty, jednak czarny pozostaje kolorem preferowanym. 
Kufa umiarkowanie długa, mocna, szeroka i głęboka. Zwężająca się, lecz nie spiczasta. Grzbiet nosa prosty. 
Szczęki/zęby: zęby mocne ze zgryzem nożycowym, wargi przylegające. 
Policzki umiarkowanie rozwinięte. 
Oczy stosunkowo małe, prawie trójkątnego kształtu. Zewnętrzny kąt oka ściągnięty lekko ku górze. Umiarkowanie szeroko rozstawione o ciemnobrązowym kolorze, im ciemniejsze tym lepsze. 
Uszy stosunkowo małe, dość grube, trójkątne z lekko zaokrąglonymi końcami. Osadzone niezbyt daleko od siebie, ustawione lekko nachylone ku przodowi. 

SZYJA gruba i muskularna, we właściwej proporcji do głowy. 


TUŁÓW: 

Grzbiet prosty, silny. 
Lędźwie szerokie, muskularne. 
Klatka piersiowa głęboka, dobrze rozwinięta, żebra umiarkowanie wysklepione. 
Brzuch podciągnięty. 

OGON: 

Wysoko osadzony, gruby, noszony, silnie skręcony nad grzbietem, ogon opuszczony sięga prawie do stawów skokowych. 


KOŃCZYNY: 

Kończyny przednie: 
Łopatki umiarkowanie ukośne i dobrze rozwinięte. 
Łokcie przylegające do tułowia. 
Przedramię proste, o mocnym kośćcu. 
Kończyny tylne dobrze rozwinięte, silne i umiarkowanie ukątowane. 
Stopa gruba, okrągła, wysklepiona i zwarta. 
Ruch mocny, dynamiczny. 

OKRYWA WŁOSOWA: 

Włos okrywowy twardy, szorstki i prosty. Podszorstek  miękki i gęsty. Kłąb i zad pokryty jest nieco dłuższym włosem - włos na ogonie jest dłuższy niż na reszcie ciała. 
Umaszczenie: czerwono-płowe, sezamowe (czerwono-płowe włosy z czarnymi końcówkami), pręgowane, białe. Wszystkie wymienione wcześniej umaszczenia za wyjątkiem białego muszą mieć "urajiro" (urajiro -białawe umaszczenie po bokach kufy, na policzkach, po spodniej stronie żuchwy, szyi, piersi, tułowia i ogona, po wewnętrznej stronie kończyn przednich i tylnych). 

WYMIARY: 

Wysokość w kłębie: psy 67 cm, 
suki 61 cm. 
Tolerancja: +/- 3 cm. 

BŁĘDY: 

Wszystkie odstępstwa od wymienionego standardu muszą być uznane za błąd, którego znaczenie zależne jest od stopnia odchylenia od wzorca: 
- sucze psy, samcze suki, 
- przodozgryz lub tyłozgryz, 
- brakujące zęby, 
- niebieskie lub czarne plamy na języku, 
- zbyt jasne oko, 
- krótki ogon, 
- tchórzliwość, 


BŁĘDY DYSKWALIFIKUJĄCE: 

- nie stojące ucho, 
- zwisający ogon 
- długi włos (kosmaty), 
- czarna maska, 
- kolorowe znaczenia na bieli. 

UWAGA: 
Psy muszą mieć dwa normalnie wykształcone jądra, które w pełni zstąpiły do moszny.
http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Prawa_hodowlane&action=edit&redlink=1%22%20%5Co%20%22Prawa%20hodowlane%20(strona%20nie%20istnieje)shapeimage_4_link_0
AKI NO IRO - Hodowla Akit Japońskich - tel: 691 734 283 - mail: pawel@akinoiro.plmailto:pawel@akinoiro.plshapeimage_5_link_0
Witamyindex.htmlshapeimage_6_link_0
Nasze AkityNaszeAkity.htmlshapeimage_7_link_0
O Akicieshapeimage_8_link_0
PlanowanePlanowane.htmlshapeimage_9_link_0
SzczeniaczkiSzczeniaki_2019.htmlshapeimage_10_link_0
Galeriahttp://www.akinoiro.pl/FotoG/#/start/shapeimage_11_link_0
O NasO_Nas.htmlshapeimage_12_link_0